درب اتاق سرور

معمولا درب های ورودی با مشخصات و استانداردهای متفاوتی طراحی و تولید میشوند. اتاق های سرور  و دیتاسنترها هم از این قانون مستثنی نیستند. برای راه ورود به این مکان ها باید دری با ویژگیها و مشخصات مناسب و استاندارد تهیه شود.

درب های ورودی مراکز داده معمولا دارای عرض و ارتفاع بزرگتری نسبت به دربهای معمولی هستند چون تجهیزات مورد استفاده در این اماکن در بعضی از موارد دارای حجم و ابعاد بزرگی هستند که باید بتوان آنها را به راحتی حمل کرد.به همین دلیل راه ورودی و درب باید فضای مناسب به جهت حمل به داخل اتاق را در اختیار ما قرار بدهد.

ویژگیهای درب اتاق سرور و دیتا سنتر:

ضد حریق بودن

ضد سرقت بودن

قابل باز شدن به سمت بیرون

دارای قفل الکترونیکی

ابعاد مناسب

 

ضد حریق بودن درب اتاق سرور و دیتا سنتر

مراکز داده و دیتاسنتر  قلب هر شرکت و سازمانی هستند به دلیل اینکه اطلاعات خاص در آنها نگهداری میشود و همچنین دارای تجهیزات بسیار گران قیمتی هستند. برای ساخت و نگهداری این تجهیزات هزینه های زیادی صورت گرفته است. تجهیزاتی که در ساخت این گونه مراکز استفاده میشوند دارای استاندارد بالایی میباشند. یکی از این استاندارد ها ویژگی ضد حریق بودن آنها است.

درهای اتاق سرور و مراکز داده به این دلیل باید ضد حریق باشند چون تجهیزات داخل این اتاق ها حرارت بسیار بالایی تولید میکنند . کابلهای برقی که از این تجهیزات عبور میکنند نیز میتوانند به وجود آوردنده حریق باشند.

درب های استاندارد میتوانند تا درصد بسیار بالایی امنیت این فضا ها را از لحاظ خطراتی مانند حریق حفظ کنند. ضد حریق بودن درب های دیتاسنتر و مراکز داده به گونه ای است که فضای داخل را نسبت به بیرون ایزوله کرده و در صورت به وجود آوردن حریق دارای تحمل درجه حرارت بالایی هستند.

میزان تحمل درجه حرارت در دربهای استاندارد  در حدود 900 درجه سانتی گراد است و میتوانند تا چند ساعت از انتقال حریق به محیطهای دیگر جلوگیری کنند.

درهای اتاق سرور معمولا با ورق های فلزی ساخته میشوند و فاصله بین این ورق ها با پشم سنگ پر میشود. این کار از انتقال حرارت به محیط بیرون یا درونی جلوگیری میکند.

ضد سرقت بودن

اتاق سرور و دیتا سنتر به این دلیل که دارای تجهیزات خاص و گرانقیمتی هستند باید در زمان خرید و نصب، از چهارچوب مناسب بدنه ضد ضربه مناسب و در نهایت از قفل و یراق آلات استاندارد استفاده شود.

بیرون بازشو

معمولا فضای داخلی اتاق سرور محدود میباشد پس برای استفاده حداکثری از فضا و دسترسی آسان تر باز شدن درب رو به بیرون باشد.

ویژگی دیگر این روش این است که درزمان بروز حریق و از کار افتادن سیستم های اطفای حریق در صورتی که فردی داخل اتاق باشد فشار گاز سیستمهای اطفاء حریق باعث میشود درب رو به داخل باز نشود.

قفل الکترونیکی

درب اتاق سرور و دیتا سنتر باید دارای قفل الکترونیکی باشد و این قفل با دستگاه اکسس کنترل ارتباط دارد. در زمانی که فرد مجاز به ورود درب باز میشود. قفل الکترونیکی Drop bold

همچنین درب اتاق سرور باید مجهز به لیدکاور یا نگهدارنده کابل باشد که مانع قطع شدن کابل قفل شود.

ابعاد درب اتاق سرور و دیتا سنتر

پروفیل چهارچوب درب باید از ورق کربن به ضخامت 2میلیمتر یا پروفیل فلزی باشد. عرض درب باید حداقل 100 میلیمتر تا 120 میلیمتر در نظر گرفته شود. ارتفاع درب باید بین 200 تا 220 میلیمتر در نظر گرفته شود.

درب باید مجهز  به نوار سیلیکونی باشد تا از عبور حرارت و گرد و غبار جلوگیری نماید. همچنین این درب ها باید مجهز به آرام بند باشند تا در زمان بسته شدن مشکلی به وجود نیاید و هیچگاه درب باز نماند.

روکش های درب اتاق سرور و دیتا سنتر از جنس ام دی اف ، پی وی سی ، و استیل با رنگ و طرح های مختلف متناسب با فضا قابل تولید است.