مرکز توزیع برق داخل رک یا PDU

پی دی یو به واحد هایی که در داخل رک به جهت توزیع برق بین تجهیزاتی که به برق نیاز دارند، گفته میشود.با توجه به نیاز ولتاژ و جریان رک ها ، پی دی یو ها به دسته بندی های مختلفی تقسیم میشوند. اگر قصد راه اندازی دیتا سنتر و یا اتاق سروری را دارید قطعا نیاز دارید تا بدانید که:

چه نوع  PDU برای مرکز داده شما متناسب است؟

بسته به مکانی که قصد دارید PDU را نصب کنید ممکن است نیاز باشد به اینکه یک PDU افقی و یک PDU عمودی به کار گرفته شود.

PDU هایی که به صورت افقی هستند داخل رک در میان دستگاه … نصب میشوند. PDU های عمودی در پشت رک در سمت چپ یا راست و یا در هر دو طرف نصب میشود.

جریان PDU

با توجه به نیاز برق مصرفی دستگاه های شما باید PDU مناسب انتخاب شود. زمانی که از یک PDU 30 آمپر استفاده میشود نمیتوان بیشتر از ظرفت آن بهره برداری کرد زیرا PDU دچار مشکل خواهد شد.

ولتاژ PDU

علاوه بر جریان های PDU ، ولتاژ هم مهم است . رایج ترین خروجی ولتاژ 2087/2407است که در آینده PDU ها به سمت ولتاژ 4007 پیش میروند.

سه فاز یا تک فاز بودن PDU

به چه نوع قدرتی نیاز دارید. تک فاز یا سه فاز . نوع توزیع برق در مراکز داده را مشخص کنید. در اکثر مراکز داده ولتاژ ورودی از نوع سه فاز می باشد.

rack pdus

نوع پورت خروجی PDU

پورت های خروجی PDU با توجه به نوع استاندارد متفاوت استو هم از نظر شکل ظاهری و هم از نوع کاربردی.

جریان های تعریف شده برای این نوع پورت ها با یکدیگر متفاوت می باشد. نوعی پورت به نام NEMA دارای قفل است و از قطع شدن جریان برق جلوگیری میکند. گزینه دیگر پورت IEC  می باشد که دارای ظاهر و کاربرد دیگری است . معمولا درپروژه های داخلی کشور از نوع IEC   استفاده میگردد.

طول سیم PDU

طول کابل برق استاندارد بسته به سازنده PDU متفاوت است. معمولا استاندارد بین المللی طول کابل 3 متر را توصیه میکند که PDU به برق متصل شود. البته PDU با طول کابل های متفاوت نیز ساخته می شود.

برای کاهش اتلاف انرژی بهتر است ورودی توزیع برق اصلی در نزدیکی PDU باشد.

تعداد پورت های PDU

در زمان انتخاب PDU به تعداد پورت هایی که دارد توجه نمایید. تعداد دستگاه هایی که برق آن را تامین میکند و در حال حاضر در رک شما نصب می باشد را دقیق بررسی نمایید و پیش بینی اینکه در آینده امکان افزایش آنها هست را در نظر بگیرید.

تعداد پورت های خروجی PDU معمول 24، 30 و 42 پورت می باشد. البته PDU های عمودی

مانیتور روی PDU

برخی از PDU های هوشمند روی خود صفحه نمایشگر دارند که میزان ولتاژ و جریان و در نهایت توان مصرفی را به ما نشان می دهد.

PDU های هوشمند

مانیتورینگ های قسمت های مرکز داده و دیتاسنتر بسیار مهم می باشد. چرا که کوچکترین اشتباه باعث به وجود آمدنخطرهای بزرگ میشود. PDU های هوشمند امکانات مانیتورینگ تحت شبکه آنلاین را برای ما فراهم میکنند.مشاهده انلاین مصرف برق هر یک از تجهیزات کنترل و قطع و وصل هرکدام از پورت های PDU امکان مناسبی برای کنترل آن می باشد.