فعالیت مراکز داده و دیتا سنتر ها به گونه ای است که بدون وقفه در حال تبادل و انتقال اطلاعات هستند. قطعی برق در این مراکز  مساوی است با از بین رفتن تمام اطلاعات و ایجاد خسارت های مالی برای سازمان ها. یو پی اس راهکار مناسبی برای جلوگیری از چنین اتفاقات جبران ناپذیر است. معمولا در مراکز داده و دیتاسنتر ها از یو پی اس های آنلاین استفاده میشود.

 

یو پی اس اتاق سرور

 

فضای اتاق یو پی اس

دستگاه های یو پی اسی که برای این مراکز در نظر گرفته میشوند باید دارای مکان جداگانه ای از این تجهیزات قرار بگیرند. این مکان جدا گانه جایی است که تجهیزات اکتیو در آنها واقع هستند. این جداسازی به این دلیل انجام میشود که با توجه به تولید حرارت و نوساناتی که دستگاه های ایجاد میکنند میتواند در کارکرد صحیح این تجهیزات خلل ایجاد کنند. در نظر گرفتن فضای مناسب برای نصب یو پی اس ها ، تابلو برق و باتری ها راهکاری است که به بالا بردن راندمان دستگاه ها کمک زیادی میکند.

معمولا یو پی اس ها به دو دسته تک فاز و سه فاز تولید می شوند که میتوان با توجه به روشهای توزیع برق به تجهیزات یکی از آنها را انتخاب کرد.

توان یو پی اس ها

 

توان یو پی اس ها :

توان یو پی اس ها نسبت به میزان توان بار مصرفی محاسبه و سنجیده میشود.معمولا توان این دستگاه ها با واحد ولت آمپر  VA نشان داده میشوند. توان های متداول که در بازار یافت میشود :

600VA ,1KVA,1.5 KVA,2KVA,3KVA,6KVA,10KVA,15KVA,20 KVA

توان های با لاتر از 100KVAهم در بازار وجود دارد که برای پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد.

استاندارد TIA942 در مورد UPS

در صورت وجود فضای کافی در اتاق سرور میتوان UPS تا توان کمتر از 100KVA  را در اتاق سرور قرار داد ولی باتری ها را نمیتوان در این اتاق قرار داد.

باطری ها تا چه زمانی میتوانند برق دستگاه ها را تامین کنند؟

بر اساس استانداردهای مختلفی که در طراحی اتاق سرور و دیتا سنتر استفاده میشود، میزان زمانی که باطری باید انرژی لازم را تامین کند بیان شده است.

توان باطری های یو پی اس